CZY WYGLĄD MA ZNACZENIE?


"Czy wygląd ma znaczenie?" - pytanie pojawiające się stale, od zarania dziejów. Większość osób, w szczególności płci żeńskiej, żyje w przeświadczeniu, że będąc osobą powszechnie uważana za atrakcyjną, ma się o wiele łatwiej: można szybciej znaleźć partnera, pracę, są lubiane i wszyscy je podziwiają. Może i jest w tym ziarnko prawdy. Może poprzez urodę łatwiej jest zwrócić na siebie uwagę innych, ale...czy idzie to w parze w byciu osobą szczęśliwą? Czym tak naprawdę jest "bycie atrakcyjnym"? Czy wygląd zewnętrzny ma jakiekolwiek znaczenie?

Istnieje jedna kwestia, którą uważam za "pewniak", ponieważ mogę poprzeć ją własnym doświadczeniem: w świecie kobiet, bardziej stabilną i pozbawioną zazdrości przyjaźnią będzie ta, w której obie są na podobnym poziomie atrakcyjności fizycznej. W innym przypadku, będą pretensje i  kłótnie. O błahostki lub faceta, bo o cóż by konkretnego?
Osobiście uważam, że my - kobiety powinnyśmy wspierać się. Być solidarne. Tworzyć "kobiecą siłę"...Czy istnieje jakikolwiek sens w pluciu jadem wobec innych kobiet? Bo jest "ładniejsza"? Bardziej inteligentna? Ma większe "wzięcie"? Lepszą pracę? Fajniejszego partnera? Czy to naprawdę jest powód, aby tak bardzo kogoś nienawidzić? Chore...po prostu CHORE..

No właśnie, faceci...Jeśli mężczyzna na wstępie mówi ci, że nie ocenia kobiet po wyglądzie, istnieje 99-procentowe prawdopodobieństwo, że kłamie. Jak z nut! Kiedyś usłyszałam stwierdzenie, że żaden "normalny" facet nie podejdzie do atrakcyjnej kobiety, bo będzie obawiał się zrobienia z siebie idioty, a znaczy to dla niego wiele, ponieważ ewentualna porażka znacznie obniży jego poczucie własnej wartości. I znów zaczyna się ocenianie drugiej osoby po wyglądzie..


Kolejną sprawą jest kierowanie się stereotypem, że im ładniejsza jest kobieta, tym mniej inteligentna, natomiast mężczyzna - im przystojniejszy i bardziej zadbany, tym większy "latawiec" (ewentualnie zdeklarowany homoseksualista, whatever). Cóż, być może byłoby to wytłumaczeniem wszechobecnej "zasady", że atrakcyjne kobiety wchodzą w związki z niezbyt reprezentacyjnymi mężczyznami, a naprawdę przystojni faceci - z kobietami, które powszechnie za urodziwe nie uchodzą, ponieważ jedna ze stron zawsze będzie posiadała większą pewność siebie od drugiej..

Błędne koło.

Reasumując, ludzie, zawsze oceniali wygląd zewnętrzny i oceniać go będą...nawet, jeśli twierdzą, że jest inaczej. Wygląd decyduje o wielu rzeczach, ale nie stanowi on odzwierciedlenia naszych dusz. Co prawda, często decyduje o chęci nawiązania rozmowy lub znajomości z drugim człowiekiem, aczkolwiek, absolutnie nie jest żadnym miernikiem naszej wartości. Jesteśmy swego rodzaju hipokrytami - nie chcemy być uważani za powierzchownych, a mimo tego - w głębi duszy - nie lubimy "brzydkich" ludzi (o ile tacy istnieją). Warto pamiętać również, że każdy ma inną definicję "piękna" i "atrakcyjności". Dla jednych będziemy najpiękniejsi na świecie, a dla innych - największymi szkaradami, których nie tknęliby nawet kijem. Taka prawda. Sad but true.

Z chęcią poznam Wasze zdanie w tym temacie.
K.

Share this:

, , ,

CONVERSATION

20 komentarze:

 1. Wygląd jednak ma znaczenie tak mi się wydaje:) Jeśli facet mówi, że nie ma to kłamie:D ale nawet jeśli ktoś będzie najpiękniejszy na świecie, a ma okropny charakter nikt z nim nie wytrzyma:)

  ReplyDelete
 2. Bardzo dobrze napisane!Nic dodać nic ująć ;-)

  ReplyDelete
 3. Mówi się, że wygląda nie ma znaczenia. Ale wiele ludzi tak naprawdę patrzy na to. W sumie wydaję mi się, że ładniejszym ludziom jest po prostu łatwiej. W dzisiejszych czasach mało kto patrzy na nasz charakter czy też inteligencję.

  Pozdrawiam,
  http://my-little-world-olimpia.blogspot.com/

  ReplyDelete
  Replies
  1. To samo mi się nasunęło, wszyscy mówią że wygląd się nie liczy, a jednak :)

   Delete
 4. Bardzo dobrze napisane i mądrze. Nie powinno oceniać się ludzi po wygladzie bo liczy się wnętrze ale tak na prawdę mózg sam podświadomie to robi. Kobieta raczej nie zwróci uwagi na mężczyznę, który o siebie nie dba: brudnego, o brzydkim zapachu itp i odwrotnie. Trzeba o siebie dbać, ale też nie przesadzać w drugą stronę bo liczy się wnętrze ;)

  ReplyDelete
 5. powinnaś częściej pisać.

  ReplyDelete
 6. wiele osób mówi,że niby nie, ale tak naprawdę ma :) Choć nie powinno się oceniać ludzi po wyglądzie, liczy się ich wnętrze.

  ReplyDelete
  Replies
  1. Zgadzam się z tym! Nawet jak ktoś mowi, ze nie odgrywa ważnej roli to jednak odgrywa.. najpierw jednak patrzymy na kogoś, jak wygląda, jak jest ubrany itd - dopiero potem poznajemy. Najgorszej jak po wyglądzie od razu skreślamy kogoś z 'listy'..

   Delete
 7. Wygląd jest bardzo ważnym elementem, bo przecież pierwsze co robimy to patrzymy na kogoś. :)

  http://justdaaria.blogspot.com/

  ReplyDelete
 8. Wygląd ma i będzie miał znaczenie. Na człowieka składa się nie tylko jego osobowość, to naturalne ;)

  http://hype-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 9. Wiadomo, jesteśmy wzrokowcami - więc choćbyśmy nie chcieli - częściowo jesteśmy w stanie wartościować na postawie tego, co widzimy. Jednak pozory mogą bardzo mylić.
  Wiele eksperymentów nawet było na ten temat. Przebrano eleganckiego biznesmena w kloszarda, a osobę bezdomną w drogie garnitury i rejestrowano reakcje ludzi na nich w "nowych odsłonach". Bezdomny od dawna nie wzbudzał takiego szacunku, a biznesmen w potarganych ubraniach dla większości ludzi nie był nawet godzien na poświęcenie mu chwili...
  Pozdrawiam!

  ReplyDelete
 10. Zadaję teraz Tobie pytania, co jest dla Ciebie ważniejsze...

  http://dziewczyna-aniol.blogspot.com/2015/07/wyglad-czy-charakter.html

  ReplyDelete
 11. Niby mówimy, że nie oceniamy po wyglądzie, ale każdy przyzna, że szybciej zachęcają nas osoby które w naszych oczach są artakcyjne :)

  ReplyDelete
 12. Podsumowanie Twoje wpisu podoba mi się najbardziej. Według mnie wygląd jest ważny i ma znaczenie. Nie oszukujmy się. Nie jest on najważniejszy, bo charakter zdecydowanie nad nim przewyższa, ale czasami, żeby stać się atrakcyjnym wystarczy o siebie zadbać :)
  Pozdrawiam,
  Aleksandra (Strefa bez Stresu)

  ReplyDelete
 13. To naturalne, że oceniamy ludzi po wyglądzie, bo w końcu to on ma spory wpływ na pierwsze wrażenie ;/

  Zapraszam :
  unnormall.blogspot.com

  ReplyDelete
 14. wygląda zewnętrzny ma znaczenie, niestety i to spore bo tak naprawdę w większośći to od niego się wszystko zaczyna ;) jednak charakter jest silniejszy bo nikt nie chce pięknej kobiety, ale oszustki lub nudnej albo przystojnego kelnera który będzie leniem :)
  http://karik-karik.blogspot.com/

  ReplyDelete
 15. Mam podobne zdanie co do tego tematu. Nie wyzbędziemy się tego, że zwracamy uwagę na wygląd.

  ReplyDelete
 16. jak dla mnie ma znaczenie, chociaz staram sie go nie brać pod uwagę przy pierwszej ocenie ludzi :) Bo wygląd jest mylny! i to bardzo :)
  http://czynnikipierwsze.com/

  ReplyDelete
 17. Myślę, że każdemu z nas zdarzyło się kiedyś ocenić kogoś po wyglądzie i jeśli ktokolwiek powie że nie - prawdopodobnie kłamie. Taka chyba już natura ludzka, że zwracamy uwagę na to jak ktoś wygląda. Nie zagadamy przecież do osoby, która naszym zdaniem jest niezadbana. Atrakcyjne osoby jakoś tak do siebie przyciągają, może dlatego jest im "łatwiej". Mimo wszystko sama kilka razy natknęłam się na okropne wnętrze mimo ładnej otoczki i odwrotnie :)

  http://the-fight-for-a-dream.blogspot.com/2017/03/tommy-x-gigi-ss2017.html

  ReplyDelete
 18. Jak dla mnie wygląd ma ogromne znaczenie :/ W końcu pierwsza rzecz jaką widzimy przy zawieraniu nowych znajomości to właśnie wygląd, więc tak każdy patrzy na wygląd :)

  Zapraszam do mnie

  ReplyDelete

INSTAGRAM