Saturday, April 1, 2017

WHAT'S IN THE BOX? | MARANTA, KUZU, MELASA, TAHINA | BIOGO.PL

W ubiegłym tygodniu, odebrałam przesyłkę ze sklepu internetowego, noszącego nazwę "Biogo.pl". Na wstępie, chciałabym nadmienić, że (zdecydowanie!) jest to jedna z najlepszych paczuch pochodzących ze sklepu ze zdrową żywnością, jaką dotychczas miałam okazję otrzymać. Produkty zostały  zabezpieczone w sposób idealny, a także perfekcyjnie poukładane w kartonie. Cenię sobie profesjonalne podejście do klienta, przez co sklep zyskał u mnie naprawdę duży plus. Dodatkowo, swoje zakupy otrzymałam opakowane w dość efektowny karton...można mianować go nawet "eleganckim". Całość prezentowała się w sposób następujący:

W środku znalazły się produkty, na które ostrzyłam sobie ząbki od dłuższego czasu. Większość z nich pochodzi z holenderskiej marki Terrasana. No właśnie, zatrzymując się na moment przy tymże stwierdzeniu - czy wiecie już, że właśnie Holandia jest w czołówce krajów produkujących zdrową żywność? Poprzez "zdrową żywność", mam na myśli tę ekologiczną - nie pseudo-"fit", czy "bio", stworzoną na potrzeby marketingu..

Co zatem wchodzi w skład otrzymanej przeze mnie paczuchy?

Zielona kawa to nic innego, jak niepalone, niedojrzałe ziarna kawy. Zważywszy na swoje właściwości, zaliczana jest ona do żywności funkcjonalnej. Zawiera między innymi kwas chlorogenowy, który może uchronić organizm przed nowotworami. Ponadto, ekstrakt z zielonej kawy wskazany jest przy redukcji masy ciała. Nie wszystko, co zdrowe, jest jednocześnie smaczne, a zielona kawa jest tego idealnym przykładem. Jej smak jest mocno ziołowy i goryczkowy, zatem śmiało może być łączona z kawą paloną, w proporcji 1:1.

 

Tahina, czyli pasta z sezamu. Dostarcza wielu niezbędnych mikroelementów, tj. żelazo, lecytynę, wapń, witaminy A, B1, B2 oraz łatwo przyswajalne białko. Często stosowana w kuchni azjatyckiej. W połączeniu z miodem lub melasą, stworzy przepyszną chałwę domowej roboty - bez zbędnych ulepszaczy.

Maranta trzcinowata to lekkostrawna, bezglutenowa mąka skrobiowa z korzeni roślin z rodziny marantowatych pochodzących z Ameryki Południowej. Ma neutralny smak. Jest dobrym środkiem wiążącym, przez co poleca się ją m.in. do zagęszczania zup i sosów, a także przy przygotowywaniu wypieków, budyniów, czy lodów. Ma bardzo korzystny wpływ na przewód pokarmowy oraz właściwą florę bakteryjną.


Skrobia z korzenia Kuzu jest naturalnym źródłem żelaza, fosforu i wapnia. Idealnie sprawdza się jako substancja żelująca oraz zagęstnik. Można stosować ją do puddingów, zaczęszczania sosów i zup, a także z łatwością zrobić z niej galaretkę.


Melasa to naturalny słodzik. W porównaniu do cukru białego, pozbawionego wszelkich korzystnych właściwości, melasa dostarcza m.in. żelaza, witaminy B6, wapnia i potasu. Zapobiega nowotworom, dba o nasze kości, jelita, a także serducho i skórę.

Melasa z trzciny cukrowej w smaku przypomina...lukrecję, która zapewne była zmorą dzieciństwa wielu z nas..😃 Niemniej jednak, jej smak jest na tyle ciekawy, że warto jej spróbować!


Melasa buraczana ma słodki, niczym nie wyróżniający się smak. Idealnie nadaje się do posłodzenia kawy, herbaty, czy (jak już wspomniałam wyżej) połączenia z pastą sezamową, w celu uzyskania chałwy.
 
Generalnie rzecz ujmując, jestem zadowolona ze swoich zakupów. Oby było więcej TAK pozytywnych doświadczeń powiązanych z zakupami on-line..

Życzę Wam wszystkiego dobrego w nadchodzącym nowym tygodniu!
K.