W ŻYCIU TRZEBA BYĆ (ZDROWYM) EGOISTĄ..

Egoizm - temat coraz bardziej powszechny. Mimo że zawsze uważałam, że ludziom pomagać trzeba, w chwili obecnej moje zdanie w tym temacie nabrało całkowicie innego wyrazu..

Ostatni rok był dla mnie kluczowy - pod wieloma względami. Zaczęłam uświadamiać sobie pewne sprawy, jakimi niegdyś głowy sobie nie zaprzątałam. Analizując, jednym z wniosków, do których doszłam jest to, że straciłam mnóstwo cennego czasu na chęć niesienia pomocy osobom, którym w głębi duszy na tym nie zależało. Wspierałam. Wyciągałam z przysłowiowego dołka. Pocieszałam. Rozśmieszałam. Broniłam przed innymi. Wmawiałam, że wszystko się ułoży po ich myśli. Byłam pomocna, gdy nie było wokół pozostałych. Poświęcałam własne znajomości na rzecz osób, które nie posiadały ich w ogóle. "Nie można być egoistą", słyszałam od zawsze. Tak też szłam przez życie, będąc pomocną osobą, na którą zawsze można liczyć (...)

Ludzie, dla których byłam "najlepszą przyjaciółką", woleli pogrążać się w swoich rozterkach. Zwracano wówczas na nich uwagę, a o to w głównej mierze, podświadomie im chodziło. Doszukiwali się atencji, aby poczuć się w centrum zainteresowania. Cóż, człowiek nie dostrzega tego od razu, a dociera do niego po dokładnym przeanalizowaniu zaistniałych sytuacji..

Jestem cierpliwa - do czasu..

Osóbki, o których mowa - usłyszawszy, szczerą prawdę na swój temat, mającą na celu uświadomienie im, w jak kiepskim położeniu znajdują się i jak wiele tracą, nie biorąc sobie do serca wartościowych porad - obrażały się. Jak pięcioletnie dzieci, którym właśnie odebrano zabawki w piaskownicy. Fakt, po chwili głębokiego milczenia, wynoszącej parę tygodni, usłyszałam słowo "dziękuję", aczkolwiek istnieje jedna istotna sprawa, którą bardzo często pomijamy: poświęcając się dla innych, zapominamy o sobie. O tym, że szczęście nie jest permanentne. O tym, że pewnego dnia budzisz się, a wokół ciebie nie będzie nikogo. Ani osób, którym chciałeś pomóc, ani całej reszty, którą od siebie odsunąłeś (...)

Jaki jest morał tej krótkiej opowieści? 

Bądź egoistą. Zdrowym egoistą...Nie mówię, aby nie pomagać ludziom - wręcz przeciwnie! Uświadom sobie jednak, że świata nie zbawisz, nikogo do zmian również nie zmusisz. Każdy musi odnaleźć w sobie siłę sam - w odpowiednim dla siebie momencie...Zajmij się więc sobą, nie wchodź nikomu na siłę w cztery litery. Poproszą o pomoc - doradź, ale sam na siłę się nie pchaj. Nie jest warto..K.

Share this:

, , ,

CONVERSATION

18 komentarze:

 1. racja, sami musimy w sobie zmieniać rzeczy, a nie na siłę zmieniać innych :)
  http://anothergirlinthesea.blogspot.com

  ReplyDelete
 2. Bycie egoistą naprawdę jest zdrowe :) w końcu człowiek podświadomie jak i zakodowane ma to w swej naturze w pierwszej kolejności zaspokoić musi swoje potrzeby :)
  pozdrawiam cieplutko myszko :*
  ayuna-chan.blogspot.com

  ReplyDelete
 3. Uważam podobnie do Ciebie, staram się tak postępować jednak to nie zawsze jest takie proste.
  Pozdrawiam ;>
  https://wonderfulpassion.blogspot.com/

  ReplyDelete
 4. co do morału-podpisuje się rękami i nogami :-)
  Nie da się wszystkich zadowolić :-)
  pozdrawiam
  body-and-hair-girl.blogspot.com

  ReplyDelete
 5. bardzo fajny post super się czyta ;)
  Pozdrawiam Cieplutko ❤

  blondbme.blogspot.com/

  ReplyDelete
 6. Super blog! Bardzo ciekawy!
  http://flarri.blogspot.com/

  ReplyDelete
 7. Wiele razy znalazłam się w podobnych sytuacjach.
  Pomagałam osobom, które wcale tej pomocy nie dostrzegały.
  Pozdrawiam!

  lublins.blogspot.com

  ReplyDelete
 8. Dokładnie. Często poświęcałam się dla innych, a w tym wszystkim całkowicie zapominałam o sobie. Choćbyśmy nie wiem jak chcieli to świata niestety nie jesteśmy w stanie zbawić. I zgadzam się z komentarzem wyżej :) Pozdrawiam!
  wy-stardoll.blogspot.com

  ReplyDelete
 9. Oczywiście, że się zgadzam! Ostatnio miałam pewien dylemat: moje szczęście vs szczęście innych, którzy nie zawachaliby się wbić mi noża w plecy, kiedy nadażyłaby się okazja. Znalazłam wtedy cytat, który brzmi lepiej w języku angielskim: "don't set yourself on the fire in order to keep others warm" Gdybyśmy obie znały te słowa, nie miałybyśmy żadnych problemów. Ale, uczymy się na błędach, prawda? Więc obie już wiemy, jak należy postąpić ;)

  Pozdrawiam ♥,
  MADEMOISELLE BLOG

  ReplyDelete
 10. Świetne słowa! Samemu się świata nie zbawi, więc trzeba nabrać trochę dystansu i zacząć myśleć o własnych potrzebach. :) Pozdrawiam!
  natalkajankosia.blogspot.com

  ReplyDelete
 11. za sam tytul ogromny plus!
  warto myslec takze o sobie, a nie tylko o innych

  nowy post <3
  http://justemsi.blogspot.com/2017/06/babys-on-fire_15.html

  ReplyDelete
 12. Racja nie wszyscy będą będą zadowoleni.
  https://devildisorders.blogspot.com/

  ReplyDelete
 13. Wiele razy słyszę, że jestem egoistką, że nie myślę o innych, że nie robię tego, o co mnie proszą. A ja po prostu robię to, co mnie nie zaszkodzi, to, co uważam, za dobre dla mnie. Choć gorzej, jeśli na kimś bardzo mi zależy i przyjemność sprawia mi pomaganie tym osobom, bycie dla nich, a później okazuje się, że takie osoby nie są mi nawet wdzięczne za okazany czas, uwagę i pomoc. I choć jestem nauczona bezinteresowności, co widać w tym, że nawet, kiedy ktoś mi nie podziękuje za dobro z mojej strony, ja zrobię je dla tego kogoś ponownie, i ponownie, i ponownie, to czasem boli, że ludzie mnie nie doceniają.

  https://theluucky13.blogspot.com

  ReplyDelete
 14. Masz zupełną rację! Pomaganie innym jest dobre, ale tylko wtedy, gdy te osoby tego potrzebują i dostrzegają naszą pomoc, a nie chodzi im tylko o zwrócenie na siebie uwagi itp.
  http://paulan-official-blog.blogspot.com/

  ReplyDelete
 15. Egoizm w niektórych sytuacjach jest konieczny. Nie można żyć tylko pomaganiem innym i zapominając przy tym o sobie. W skrajnym przypadku trzeba pamiętać,że to my jesteśmy najważniejsi. Człowiek zaniedbany przez samego siebie to często człowiek słaby. A człowiek słaby nie jest w stanie dobrze pomagać innym. Pozdrawiam ;)

  ReplyDelete
 16. Jeżeli ktoś sam sobie nie chce pomóc to my żadnymi siłami nie jesteśmy w stanie tej osoby zmusić do działania. Bez sensu tracić czas na kogoś, kto zamiast pragnąć podnieść się z dna, nie robi tego najczęściej z powodu zwykłego lenistwa.

  ReplyDelete
 17. Trzeba znać swoją wartość i nie można pozwolić, aby ktoś mówił nam jacy jesteśmy, ponieważ my sami najlepiej wiemy, co kryjemy w głębi nas :)

  xclaudia-wojcik.blogspot.com

  ReplyDelete
 18. Masz rację. Też złapałam się kilka razy na takich "fajnych" sytuacjach, teraz myślę dopiero i otworzyłam oczy.


  Pozdrawiam
  Sara's City

  ReplyDelete

INSTAGRAM